Aktualności

Zakończenie roku formacyjnego LSO

Zakończenie roku formacyjnego LSO

Sprawozdanie z działalności Liturgicznej Służby Ołtarza przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie  za rok 2019/2020


Boże Ciało 2020

Boże Ciało 2020

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami naszej parafii odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Procesja pomimo ograniczeń związanym z epidemią Corona wirusa zgromadziła liczną grupę wiernych. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie, by Święto Bożego Ciała w naszej parafii było przeżyte godnie i pięknie.

10-lecie kapłaństwa o. Proboszcza Łukasza

10-lecie kapłaństwa o. Proboszcza Łukasza

W dniu 15 maja 2020 roku nasza Parafia miała okazję by świętować piękny jubileusz kapłaństwa naszego Proboszcza o. Łukasza Porąbki.

Triduum Sacrum w naszej Parafii

Triduum Sacrum w naszej Parafii

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Triduum Sacrum 

Surrexit Christus Alleluia!

Surrexit Christus Alleluia!

Drodzy Parafianie i Goście

Niech Zmartwychwstały Chrystus Pan napełnia Wasze serca wielką radością i pokojem.


Wielkopostne Rekolekcje Szkolne

Wielkopostne Rekolekcje Szkolne

W dniach 9-11 marca 2020 roku w naszej parafii odbyły się rekolekcje dla uczniów szkoły podstawowej. W tym roku poprowadził je ks. Piotr Nadolski, wikariusz z parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni – Karwinach. Wraz z nim przyjechała parafialna grupa oazowa.
  

Wizytacja kanoniczna naszej parafii

Wizytacja kanoniczna naszej parafii

1 marca 2020r. w I Niedzielę Wielkiego Postu miała miejsce wizytacja kanoniczna naszej parafii. Gościliśmy w naszej wspólnocie Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego. 

FERIE Z CKC

FERIE Z CKC

Wszystko, co dobre szybko się kończy - a w szczególności ferie - czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii w Centrum Kultury Calasanz Bolszewo nie będzie brakować.

Błogosławionych Świąt

Błogosławionych Świąt

"Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie".

Św. Matka Teresa z Kalkuty 

Wszystkim Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe. Aby Bóg, który stał się jednym z nas, przyjmując ludzkie ciało z Maryi Dziewicy obficie Wam błogosławił, nich w waszych sercach zapanuje pokój, miłość i radość, a śpiew kolędy umili wszystkim przeżywanie tych wyjątkowych dni.

Wspólnota Pijarów w Bolszewie


Kolędowanie Chóru Calasanz

Kolędowanie Chóru Calasanz

Zapraszamy na Kolędowanie przygotowane przez nasz Chór Parafialny Calasanz.

Kolędowanie odbędzie się 24 grudnia o godz. 23.15.

W tym roku Kolędowanie  Chórzyści dedykują 1,5 rocznej Zuzi Kapczuk z Lęborka, która ma nowotwór złośliwy mózgu AT/RT. Po Pasterce przed Kościołem Chórzyści będą zbierać ofiary na leczenie Zuzi. Zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy.


Rekolekcje Adwentowe 2019

Rekolekcje Adwentowe 2019

Program Rekolekcji Adwentowych

Mikołaki CKC

Mikołaki CKC

W sobotę 7 grudnia w Centrum Kultury Calasanz odbyły się "Mikołajki". Przybyła prawie setka gości: dzieci, ich rodzice, młodzież, darczyńcy i wolontariusze. Gośćmi specjalnymi byli o. Mateusz Pindelski Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów i o. Łukasz Porąbka proboszcz parafii.

Patrociunium – Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza

Patrociunium – Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza

30 listopada br. przeżywaliśmy w naszej parafii Patrociunium – Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza, założyciela Zakonu Ojców Pijarów.

Teatr Feniks na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich w Łowiczu

Teatr Feniks na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich w Łowiczu

W dniach 15-17 listopada Teatr Feniks działający pod patronatem PZPOW w Wejherowie i Parafii Wniebowzięcia w Bolszewie, wziął udział w IX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Pijarskich w Łowiczu. Tegorocznym tematem przewodnim było dziesięć przykazań Bożych. Grupa wystawiła sztukę Sławomira Mrożka " Na pełnym morzu ", w reżyserii Marka Czoski, dzięki której zdobyła uznanie wśród widzów i otrzymała główną nagrodę- nagrodę publiczności.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza

Od wielu lat Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przeżywana jest jako święto patronalne Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym dniu w wielu parafiach odbywa się ceremonia przyjęcia nowych kandydatów na ministrantów i promocja na wyższe stopnie liturgiczne.

Nabożeństwo światła

Nabożeństwo światła

1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych młodzież naszej parafii wraz z duszpasterzami i licznie zgromadzonymi wiernymi, modliła się za zmarłych na cmentarzu parafialnym przeżywając Drogę światła.


Ministranci na turnieju piłki nożnej

Ministranci na turnieju piłki nożnej

16 listopada br. odbył się Turniej Służby Liturgicznej w piłkę nożną halową. Naszą parafię reprezentowały dwie drużyny: lektorzy młodsi (rocznik 2004-2007) i lektorzy starsi (rocznik 1999-2003). Lektorzy młodsi swoje zmagania toczyli w Wejherowie. Do walki stanęło w tej kategorii 32 drużyny. 

Wielki sukces naszej scholi

Wielki sukces naszej scholi "Dzieci Kalasancjusza"

16.listopada 2019 po raz 9 w Gdańsku odbyła się Dziecięca Cecyliada u św. Urszuli. To wydarzenie muzyczne, które zrzesza schole z Trójmiasta i okolic. W tym roku zaprezentowało się 12 zespołów, m.in. z Bolszewa, Wejherowa, a także Gdańska. Nasza schola wywalczyła I miejsce śpiewem i tańcem wychwalając Boga. Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym artystom oraz p. Agnieszce Zielonko odniesionego sukcesu i życzymy kolejnych.


19 SMP w Krakowie

19 SMP w Krakowie

W dniach 11-14 października 22 młodych ludzi z Bolszewa pod opieką p. Wioletty i o. Mateusza uczestniczyło w 19 Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej w Krakowie pod hasłem: On żyje, żyj i Ty!

Nabór do Chóru Parafialnego CALASANZ

Nabór do Chóru Parafialnego CALASANZ

Chór Calasanz, działający przy naszej Parafii ogłasza Nabór otwarty.

Polska pod Krzyżem

Polska pod Krzyżem

14 września nasza parafia włączyła się w ogólnopolską akcję ewangelizacyjną "Polska pod Krzyżem". Wieczorem zgromadziliśmy się pod Krzyżem misyjnym, aby wspólnie pomodlić się i uczcić Jezusowy Krzyż. Serdeczne podziękowania dla wszystkich za wspólną modlitwę.

Uroczystość św. Józefa Kalasancjusza - instalacja nowego Proboszcza

Uroczystość św. Józefa Kalasancjusza - instalacja nowego Proboszcza

25 sierpnia br. w Uroczystość Świętego Józefa Kalasancjusza założyciela Zakonu Szkół Pobożnych w naszej parafii odbyło się uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza o. Łukasza Porąbki. Instalacja nowego proboszcza obyła się w obecności dziekana dekanatu wejherowskiego ks. Prałata Daniela Nowaka. W imieniu wspólnoty parafialnej o. Proboszcza przywitali przedstawiciele Rady Parafialnej. Podczas mszy świętej okolicznościową homilię wygłosił nowy przełożony wspólnoty pijarskiej w Bolszewie o. Rektor Wojciech Wojda. Wszystkim obecnym dziękujemy za modlitwę. Niech Bóg błogosławi o. Proboszczowi Łukaszowi Porąbce w jego posłudze duszpasterskiej.

Uroczystość odpustowa i pożegnanie Proboszcza o. Jacka Stępnia

Uroczystość odpustowa i pożegnanie Proboszcza o. Jacka Stępnia

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP podczas uroczystej sumy odpustowej, w obecności Ks. Dziekana Daniela Nowaka, licznie zgromadzonego duchowieństwa oraz wiernych pożegnaliśmy o. Jacka Stępnia dotychczasowego proboszcza naszej parafii.

Zmarł o. Józef Dyrba SP

Zmarł o. Józef Dyrba SP

24 lipca zmarł w domu rodzinnym w Jeleniej Górze-Cieplicach o. Józef Dyrba od św. Maksymiliana Marii Kolbego. Urodził się w tym samym mieście w roku 1958. Od początku mieszkał na terenie parafii prowadzonej przez Zakon Pijarów. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Zasadniczej Szkole Zawodowej, a potem w Technikum Elektroenergetycznym. W tym ostatnim czasie pracował już zawodowo. W 1979 r. po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do nowicjatu pijarskiego w Krakowie-Rakowicach. Tam też kontynuował formację zakonną. 

Dzieci Kalasancjusza w Warszkowie

Dzieci Kalasancjusza w Warszkowie

     Jak co roku nasza schola "Dzieci Kalasancjusza" w pierwszą sobotę wakacji ruszyła pieszo do Warszkowa pokonując po drodze nie tylko kilometry, ale też zadania przygotowane przez rodziców. Na zakończenie, po posileniu ciała, przyszedł czas na ucztę duchową i ... relaks.

Piknik w Ostrzycach

Piknik w Ostrzycach

     W niedzielę 16 czerwca w Ostrzycach, w ośrodku sióstr szarytek, ponad 100 osób (rodzice i dzieci) zaangażowane w grupy działające przy naszej parafii (lektorzy, ministranci, Dzieci Maryi oraz Rycerze Niepokalanej) spotkali się na wspólnej Eucharystii, by dziękować Bogu za kończący się rok duszpasterski. Nie zabrakło również czasu na zabawę, gry zespołowe i tańce. Na koniec siostry przygotowały dla nas grilla. Choć pogoda nam nie dopisała, nie zabrakło pogody ducha.

Bierzmowanie

Bierzmowanie

     28 maja 2019 r. młodzież z naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył J. E. Ks. Bp Wiesław Szlachetka.

     Młodzież (130 osób) formowała się w pięciu grupach, które prowadził o. Grzegorz.  

Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta

     12 maja w naszej parafii odbyła się uroczystość I Komunii Świętej. Przygotowanie do tej Uroczystości trwało rok i obejmowało wiele wydarzeń: Oto niektóre z nich:

  1. Comiesięczne spotkania formacyjne o. Andrzeja z rodzicami dzieci.
  2. Sobotnie spotkania katechetyczne z dziećmi by odkrywać „skarby Mszy Świętej”.
  3. Wdrożenie dzieci w modlitwę różańcową – ich zaangażowanie się w modlitwę na nabożeństwach różańcowych w naszej parafii.
  4. Poświęcenie i przekazanie dzieciom książeczek komunijnych, by uczyły się różnych form modlitw.
  5. Uczestnictwo dzieci w Mszach roratnich organizowanych dla nich w naszej świątyni.
  6. Poświęcenie medalików (grudzień).
  7. Zaangażowanie dzieci w nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
  8. Dwie Róże Różańcowe Rodziców tych dzieci. Modlitwa ta towarzyszyła przez cały okres przygotowania.  
Zaproszenie na pielgrzymkę

Zaproszenie na pielgrzymkę

     Zapraszamy na tradycyjną pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego w Wejherowie. Ruszamy 2 czerwca w niedzielę po mszy porannej (ok. 7.45). Tam suma odpustowa o godzinie 10.00. 

Informacja o śmierci

Informacja o śmierci

     Dnia 12 maja 2019 roku odszedł do Domu Ojca o. Jerzy Góral, pijar. Duszpasterz w pijarskich placówkach w Krakowie-Rakowicach, Łowiczu, Lidzie (Białoruś), Bolszewie i Jeleniej Górze-Cieplicach. Przeżył lat 66, w Zakonie 40, w kapłaństwie 36.

     Msza św. pogrzebowa w intencji Zmarłego zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, ul. Cieplicka 9, w środę, 15 maja, o godz. 12.00.

     Wprowadzenie ciała Zmarłego do kościoła odbędzie się o godz. 9.00, o godz. 11.00 zostanie odmówiony różaniec, a po nim możliwość okolicznościowych przemówień.

     Po Mszy św. pogrzebowej nastąpi odprowadzenie ciała Zmarłego do zakonnego grobowca od bramy na cmentarzu parafialnym.

     Rodzina i Zakon Pijarów  

Nominacja do nagrody

Nominacja do nagrody

     Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że Gmina Wejherowo nominowała działające przy naszej parafii Centrum Kultury Calasanz - Bolszewo do Nagrody PRIMUS IN AGENDO przyznawanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to honorowa odznaczenie cywilne przyznawane osobom fizycznym, organizacjom oraz instytucjom za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny. Na jesieni będziemy wiedzieć więcej. Za nominację dziękujemy i prosimy trzymać za nas kciuki. 

Prośba o wsparcie naszej szkoły w Rzeszowie

Prośba o wsparcie naszej szkoły w Rzeszowie

     Trwa ostatnia faza budowy Pijarskiego Kompleksu Edukacyjnego w Rzeszowie. Pragniemy, by w dniu 2 września 2019 r. w ławkach publicznej szkoły podstawowej zasiedli pierwsi uczniowie. Aby to było możliwe musimy zgromadzić środki na wyposażenie ruchome szkoły. Bardzo gorąco prosimy o pomoc i przekazanie darowizny na ten cel!

     Zachęcamy do oglądnięcia krótkiego filmu o budowanej szkole, jej założeniach i oczekiwaniach dzieci i rodziców. W końcowej części filmu (8’12”) przedstawiamy numer rachunku bankowego oraz proponowaną kwotę wsparcia. Osoby fizyczne, przedsiębiorców i firmy, które udzielą nam wsparcia upamiętnimy przez odpowiednią informację wizualną przy sali lekcyjnej i w miejscu dedykowanym dla wszystkich darczyńców. O naszych dobrodziejach pamiętać będziemy w modlitwie. Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc, nawet najmniejszą.

Z wdzięcznością pijarzy

Parafiada i Kurs Animatora w Krakowie

Parafiada i Kurs Animatora w Krakowie

     W dniach od 1 do 5 maja w Krakowie odbywała się PARAFIADA Środowisk Pijarskich. Wzięło w niej udział ponad 180 ministrantów i lektorów z naszych pijarskich placówek. Nie zabrakło również reprezentacji z naszej parafii. Nasi chłopcy wywalczyli sobie trzecie miejsce w siatkówce w kategorii gimnazjum. Natomiast nasz lektor Maciej Kieliński zdobył trzecie miejsce w biegach przełajowych. Sportowcom gratulujemy.

     W tym samym czasie trwał Kurs Animatora Pijarskiego w którym wzięło udział czworo naszych parafian. W ostatnim dniu kursu nowym animatorom zostały wręczone krzyże animatorskie. Gratulujemy.

     Kilka zdjęć dostępnych jest w galerii.

II Festyn Rodzinny

II Festyn Rodzinny

     W Uroczystość Maryi Królowej Polski, 3 maja 2019 r., w bolszewskim Art Parku odbył się II Festyn Rodzinny, który zorganizował o. Mariusz Kożuchowski razem ze Współpracownikami m.in. z Centrum Kultury Calasanz.

     Po powitaniu zgromadzonych, o. Mariusz zachęcił do wzięcia udziału w licznych atrakcjach przygotowanych zwłaszcza dla dzieci. Były m.in. dmuchane zamki, boisko do gry, ściana wspinaczkowa, przeciąganie liny oraz ujeżdżanie byka. Dla zgłodniałych i spragnionych był gril, wata cukrowa i zimne napoje. Odbyła się także loteria fantowa – każdy los wygrywał. Młodzież z Fundacji „Rodzina Nadziei” uświetniła festyn swoim tanecznym występem.

     Dziękujemy sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanym w sprawny przebieg imprezy.  

    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć dostępnych w galerii.

Życzenia

Życzenia

Chrystus Zmartwychwstał !

     Wszystkim naszym Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech Chrystus prowadzi do zwycięstwa życia nad śmiercią, prawdy nad kłamstwem, nadziei nad rozpaczą i ufności nad strachem. Niech obdarzy nasze serca obfitością łask, miłością, zdrowiem, pokojem, pogodą ducha i Bożym błogosławieństwem.

     Z darem modlitwy 

              pijarzy

Triduum Paschalne 2019

Triduum Paschalne 2019

Wielki Czwartek:

18.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej

20.00 - 22.00 - spowiedź

do 22.00 Adoracja w Ciemnicy.

Wielki Piątek:

16.15 - Droga Krzyżowa

17.00 - Liturgia Męki Pańskiej.

7.30 - 9.00 oraz 16.00 - 16.50 - spowiedź

Całonocna adoracja.

Wielka Sobota:

10.00-14.00 - święcenie pokarmów

7.00 - 15.00 - spowiedź

Wigilia Paschalna

19.00 - rozpoczęcie.