Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza Komunia Święta

     12 maja w naszej parafii odbyła się uroczystość I Komunii Świętej. Przygotowanie do tej Uroczystości trwało rok i obejmowało wiele wydarzeń: Oto niektóre z nich:

  1. Comiesięczne spotkania formacyjne o. Andrzeja z rodzicami dzieci.
  2. Sobotnie spotkania katechetyczne z dziećmi by odkrywać „skarby Mszy Świętej”.
  3. Wdrożenie dzieci w modlitwę różańcową – ich zaangażowanie się w modlitwę na nabożeństwach różańcowych w naszej parafii.
  4. Poświęcenie i przekazanie dzieciom książeczek komunijnych, by uczyły się różnych form modlitw.
  5. Uczestnictwo dzieci w Mszach roratnich organizowanych dla nich w naszej świątyni.
  6. Poświęcenie medalików (grudzień).
  7. Zaangażowanie dzieci w nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
  8. Dwie Róże Różańcowe Rodziców tych dzieci. Modlitwa ta towarzyszyła przez cały okres przygotowania.  

     Sam dzień pierwszej Komunii został poprzedzony licznymi przygotowaniami oraz próbami. Dużą pomoc okazali Rodzice dzieci, służąc swoją modlitwą oraz zaangażowaniem podczas prób jak również samej uroczystości w kościele. Do Komunii przystąpiło 98 dzieci.

     Eucharystia rozpoczęła się o godz. 11.00. Mszy przewodniczył o. Proboszcz Jacek Stępień. Liturgię w kościele ubogaciła nasza schola parafialna pod przewodnictwem p. Agnieszki.

    W sobotę 18 maja na zakończenie Białego tygodnia, dzieci wraz z rodzicami mogli wyjechać na pielgrzymkę do Gietrzwałdu, miejsca, gdzie Maryja w 1877 roku objawiła się trójce dzieciom przekazując szczególnie przesłanie prośby o modlitwę różańcową. W Gietrzwałdzie zwiedziliśmy oprócz kościoła i miejsca objawień również cudowne źródełko, które Maryja osobiście pobłogosławiła. Centralnym punktem była Msza Święta a miłą atrakcją ognisko połączone z piknikiem na trawie i jedzeniem pysznych kiełbasek.

     Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji I Komunii. Wszystko po to, by dzieci mogły jak najlepiej przeżyć najważniejsze i pierwsze spotkanie z Chrystusem pod postacią Chleba. Dziękujemy też wszystkim, którzy całe przygotowanie wspierali modlitwą.

     o. Andrzej SP


     Zachęcamy do przeczytania pięknego wspomnienia jednego z rodziców dziecka pierwszokomunijnego: „Jeszcze rok temu, tyle pytań i obaw czy damy radę przygotować i pomóc naszym dzieciom zrozumieć istotę spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Razem z o. Andrzejem staraliśmy się, by ten dzień wyglądał jak najpiękniej. Spotkania rodziców, uczestnictwo w Róży Różańcowej, spotkania dzieci na lekcjach religii i w kościele, tydzień prób, wszystko po to by nasze dzieci z wielką radością przyjęły Jezusa do swego serca.

     W niedzielę 12 maja dzieci z czystymi sercami powoli gromadziły się przy kościele. Radość ogromna, łzy szczęścia i duma, że nasze dzieci niedawno przez Nas przyniesione do tego kościoła na Chrzest Św., dziś same idą na spotkanie z Panem Jezusem. Piękna Msza, prowadzona przez Księdza proboszcza, wielkie zaangażowanie rodziców, udział Scholi, to wszystko sprawiło, że ten dzień został w pamięci.

     Mój bezpośredni udział w przygotowaniu do I Komunii Świętej naszych dzieci sprawił mi wiele radości. Pozwolił na jeszcze głębsze przeżycie tego ważnego dnia razem z moim dzieckiem.

     Biały tydzień minął nam w podobnej atmosferze. Wspaniałym zakończeniem tego pięknego czasu była pielgrzymka do Gietrzwałdu. To najlepsze podsumowanie naszej współpracy, oraz motywacja by starać się dawać najlepszy przykład naszym dzieciom, by chciały żyć w przyjaźni z Bogiem.”

     Beata Konkol