Motto

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Okiem uczestnika:

„Wychowanie jest sprawą serca.”

         W dniach 7 i 8 maja br. nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy uczestniczyli w konferencjach zorganizowanych przez Kolegium Zakonu Pijarów w Bolszewie. Spotkania poprowadził ks. Przemysław Kawecki, salezjanin - znany duszpasterz młodzieży. Mottem obu dni były słowa ks. Jana Bosko: „Aby młodzi nie tylko byli kochani, ale żeby oni sami poznali, że są kochani”.

         Pierwsze spotkanie dotyczyło roli reklamy we współczesnym świecie, jej wpływu na modele zachowań i wybory młodego człowieka. Drugą konferencję poświęcono wychowaniu w czasach popkultury, zwrócono uwagę na jej silne oddziaływanie na młodego człowieka i podejmowane przez niego decyzje.
Ks. Kawecki podkreślił, że w procesie wychowawczym ważne jest realne zainteresowanie każdym wychowankiem, podjęcie z nim dialogu, wysłuchanie oraz próba zrozumienia jego sytuacji życiowej i konkretna pomoc. Pomaga w tym otwarcie się na Słowo Boże i drugiego człowieka. W ten sposób możliwe jest wychowanie dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela.

Wydarzyło się...

Wojewódzki Konkurs Biblijny

Dnia 13 kwietnia 2013r. w Rumi Janowie odbył się Wojewódzki Konkurs Biblijny wiedzy z Ewangelii św. Marka. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła nie zakwalifikowała się do Etapu Wojewódzkiego.  Jednak nasze absolwentki Paulina Angel i Natalia Wasilke poprosiły o pomoc w przygotowaniu do konkursu i wsparcie podczas konkursu.

Bardzo chciałem podziękować klasie V c, VI a, VI b i VI c za wsparcie w tych przygotowaniach i tworzenie testów z Ewangelii św. Marka.

Bolszewo godnie zaprezentowało się podczas konkursu Natalia Waislke zdobyła wyróżnienie w kategorii Gimnazjum i została Laureatką, w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych Julita Hinz zdobyła wyróżnienie, a Monika Myszke III miejsce. Na wynik Pauliny czekamy do 24 kwietnia.

Piękne jest to, że absolwenci naszej szkoły kontynuują przygodę z Biblią, miejmy nadzieję, że w przyszłym roku i my dołączymy do finalistów i laureatów wojewódzkiego konkursu. MCz

 Wydarzyło się...

IV Edycja Konkursu „Odkrywamy Talenty na Pomorzu”

Dnia 28 marca 2013r. w Wielki Czwartek  Gdyni odbył się Finał Powiatu  Wejherowskiego, Puckiego,  Sopotu i Gdyni. Z Bolszewa wzięli udział Dominika Blaszke (talent malarski), Kinga Ziemann (gra na skrzypcach), Jakub Korczyński (sztuka origami), Wiktoria Pieper (monodram), Paulina Angel (proza).

Jury w składzie Elżbieta Cupiał, Beata Wójcik-Pisemska, Marzena Korzeniowska, Anna Kałuska- Pikulska pod przewodnictwem Piotra Myszki zadecydowało, że I miejsce w kategorii szkoła ponadgimnazjalna zdobył Marek Pakieser z powiatu wejherowskiego. Z miasta Gdynia w kategorii szkola podstawowa I miejsce zdobyła Natalia Hajdebrek; w kategorii szkoła gimnazjalna przyznano ex aequo I miejsce Filipowi Gesse i Wiktorowi Gabor, a w kategorii szkoła ponadgimnazjalna I miejsce zdobył Tomaszowi Matuszczak. Z miasta Sopot I miejsce przyznano Mai Kuźmińskiej w kategorii szkoła ponagimnazjalna.

Festiwal Kultury Białoruskiej
w Bolszewie

"W dniach od 6 - 14.04.2013r. mieliśmy wielką przyjemność gościć na naszej kaszubskiej ziemi wyjątkowych gości z Mińska na Białorusi - Zespół Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Przyjechał on do nas w ramach I Festiwalu Kultury Białoruskiej. Orkiestra istnieje przy Koledżu Muzycznym im. Michała Glinki w Mińsku. Zespół ten jest swoistym eksperymentem muzycznym, gdyż zrzesza najbardziej uzdolnionych członków Wydziału Instrumentalnego. Od momentu założenia, czyli od 2005 r., orkiestra zagrała już kilkadziesiąt koncertów w różnych miastach Białorusi, Rosji, Ukrainy oraz Polski. W repertuarze zespołu jest ponad 150 utworów wybitnych białoruskich, rosyjskich i europejskich kompozytorów.

Dnia 13.04. br. w naszym parafialnym kościele mogliśmy delektować się muzyką w wykonaniu tejże orkiestry podczas koncertu, który był jednocześnie uwieńczeniem festiwalu. Zespół wykonał utwory takich kompozytorów jak: Antoni Dworzak, Antoni Rubinstein, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelssohn, Aram Chaczaturian, Igor Jankowski i jeszcze wielu innych. Orkiestra została nagrodzona niesamowicie ciepłym przyjęciem i niekończącymi się owacjami. Tego wieczoru mieliśmy do czynienia z wielkim tryumfem muzyki poważnej, która dotychczas wydawała się nam tak daleka. To przedsięwzięcie jest dowodem na to, iż wielki świat stoi przed nami otworem i czeka tylko na nasze zaproszenie. Mamy nadzieję, że ten festiwal na stałe już zagości na kulturalnej mapie Kaszub". nad. Justyna Jankowska

Zapraszamy do galerii