Motto

MODLITWA DO ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

 

Karkonosze zdobyte - kolonia letnia w Szklarskiej Porębie:)

  • „Naszą kolonię rozpoczęliśmy dnia 14 sierpnia, gdy o godzinie 21:30 wyruszyliśmy z parkingu kościelnego w kierunku Szklarskiej Poręby – do celu naszych tegorocznych wakacji, wraz z naszymi wychowawcami: p. Patrycją, p. Kingą, p. Klaudią oraz ze mną. Na miejscu znaleźliśmy się o godzinie 7:00, więc mieliśmy przed sobą cały dzień pełen atrakcji.  
  • Pierwszy dzień minął nam pod znakiem poznawania okolicy i aklimatyzacji w ośrodku. Po śniadaniu udaliśmy się na rekonesans okolicy. Ruszyliśmy Szlakiem Walońskim w kierunku wodospadu Szklarki. Po południu zaś odwiedziliśmy dzielnicę Jeleniej Góry - Cieplice, gdzie zwiedziliśmy starówkę, a następnie z racji uroczystości Wniebowzięcia NMP udaliśmy się na Mszę Świętą.
  • Kolejnego dnia udaliśmy się w góry - było to nasze pierwsze większe podejście. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy wjazdem kolejką liniową pod szczyt Szrenicy, skąd udaliśmy się do Śnieżnych Kotłów oraz do Schroniska pod Łabskim Szczytem, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć skąd wypływa jedna z największych rzek Europy - Łaba. W drodze powrotnej każdy miał okazję odnaleźć swój własny ametyst.
  •  Trzeci dzień był prawdziwym sprawdzianem umiejętności wspinaczkowych. Tego dnia bowiem udaliśmy się na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę. Mimo wymagającego wejścia warto było podjąć wspinaczkę, gdyż widoki rozpościerające się ze szczytu były przepiękne. Tam też zobaczyliśmy kaplicę św. Wawrzyńca, gdzie raz do roku odbywa się Msza Św. dla przewodników oraz GOPR'owców.

SOBOTNIE KIBICOWANIE...

6 lipca w Roku Wiary ponad 57 tys. chrześcijan spotkało się na Stadionie Narodowym w Warszawie by wspólnie uwielbiać Jezusa. Parafianie z Bolszewa również brali w nim udział: (Członkowie Kręgu Biblijnego z rodziną i inni sympatycy). Rekolekcje rozpoczęły się o godz. 900 i trwały do godz. 2200.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza Święta, której przewodniczył  Arcybiskup Henryk Hoser SAC. Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Bp Marek Solarczyk.

Rekolekcje JEZUS NA STADIONIE odbywały się pod hasłem: „Jezus zbawia, każdy, kto wierzy w Niego, na pewno nie zostanie zawiedziony” (1P 2,6).

Ufni temu Słowu uczestniczyliśmy w trwających cały dzień rekolekcjach. Celem było uwielbienie Jezusa w mocy Ducha Świętego, doświadczenie spotkania żywego i żyjącego w Swoim Kościele Pana oraz nawiązanie z Nim osobistej relacji. Wysłuchaliśmy trzech konferencji, które wygłosił o. John Baptist Bashobora, kapłan z Ugandy. Rozważaliśmy Słowo Boże, wspólnie wielbiliśmy Boga śpiewem. W modlitwie różańcowej powierzyliśmy Panu nasze intencje za wstawiennictwem Jego Matki, a w Godzinie Miłosierdzia wypraszaliśmy Boże miłosierdzie dla całego świata. Podczas Eucharystii prosiliśmy o przymnożenie i umocnienie wiary. Adorując Najświętszy Sakrament doświadczyliśmy cudu obecności Jezusa pośród nas - Pan dotykał serc i dusz, przemieniał i uzdrawiał.

Stadion w tym dniu przypominał Wieczernik. W nim uwidocznił się młody, żywy i dynamiczny Kościół, Kościół doświadczający wylania Ducha Świętego.

Chwała Panu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, za wszelkie udzielone łaski i za Jego moc wlaną do naszych serc!

Mamy nadzieję, że JNS wpisze się na stałe w kalendarz spotkań organizowanych w obrębie Stadionu Narodowego.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości organizatorów spotkania.

Zapraszamy do galerii

            Poniżej tekst hymnu rekolekcyjnego JNS „Boże, wierzę w Ciebie”:

Uroczystość Ciała
i Krwi Pańskiej
w naszej parafii

30 maja obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, która stanowi niejako rozwinięcie treści Wielkiego Czwartku. Ustanowił ją w 1849 roku papież Pius IX.

Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach. Istnieje on do dnia dzisiejszego. Od dawna przyjął się zwyczaj, kultywowany do dzisiaj, że lud przynosi do kościoła wianki ziół, które kapłan poświęca w dniu oktawy, po czym lud zabiera je do domu. Zawiesza się je na ścianie, by chroniły od choroby; poszczególne gałązki można też umieszczać na polach, by plony lepiej rosły i by Bóg zachował je od robactwa i nieurodzaju. W niektórych stronach drzewka i gałęzie, którymi był przystrojony kościół i ołtarze w czasie procesji Bożego Ciała, po oktawie zabierano na pola i tam je zatykano. Ich część palono, aby dym odstraszał chmury, niosące grad i pioruny.

W tym wyjątkowym dniu mogliśmy w szczególny sposób odczuć niejako namacalnie obecność naszego Pana, błogosławiącego nas oraz nasze domostwa. Znamienne było również słowo wygłoszone do nas, przypominające o  poszanowaniu chleba.

Po raz pierwszy w dziejach parafii w Bolszewie zostały połączone siły chóru parafialnego Calasanz z muzykami Gminnej Orkiestry Dętej.

Z okazji uroczystości Bożego Ciała zostało wykonane "Alleluja" Händla (fragment) pod batutą naszego p. organisty Igora Jankowskiego i w jego aranżacji.

W tym roku również członkowie chóru po raz pierwszy skonstruowali i ozdobili ołtarz przy ulicy Wodnej. Przez 20 poprzednich lat obowiązek ten starannie i z oddaniem wykonywała p. Anna Miotke z mężem. Na końcu uroczystości o. Proboszcz Jacek Stępień podziękował służbom mundurowym, rodzinom, dzieciom komunijnym, ministrantom, lektorom, służbie nagłośnieniowej, czyli wszystkim tym którzy przyczynili się do organizacji święta, a także wszystkim przybyłym parafianom, za tak liczny udział w procesji.

Z głębi serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Zapraszamy do galerii

Nasze wędrowanie - Panie nasz...

Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci Pierwszokomunijne wraz z rodzicami udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Królowej Pomorza w Piasecznie. Początki kultu Matki Bożej w Piasecznie okrywa mgła legendy, o której nam opowiedział kustosz sanktuarium. Według starej tradycji choremu chłopcu odpoczywającemu pod lipą na skraju wsi ukazała się "Piękna Pani" i kazała napić się źródlanej wody, która przywróciła mu zdrowie. Na pamiątkę tego wydarzenia sporządzono rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dzięki licznym cudom i łaskom Piaseczno stało się najstarszym sanktuarium maryjnym na Pomorzu, które już od ponad 600 lat nieprzerwanie przyciąga po kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów rocznie. W 1968 r. kult ten uzyskał najwyższą sankcję kościelną poprzez ozdobienie wizerunku Matki Bożej i małego Jezusa złotymi koronami. W imieniu papieża dokonał tego ówczesny metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła. Kilkaset metrów na południe od kościoła znajduje się miejsce średniowiecznego objawienia z monumentalnym ołtarzem polowym. U stóp ołtarza usytuowana jest studnia z cudowną wodą, która według gromadzonych od wieków świadectw stała się już przyczyną niejednego uzdrowienia. Po mszy św. dziękczynnej oraz po obejrzeniu przedstawienia teatralnego wszyscy udaliśmy się na piknik rodzinny w okolice studzienki. Grillowanie kiełbasek, zabawy integracyjne, gra w piłkę i przeciąganie liny (największa atrakcja rodzinna) uwieńczyły ten wspaniały dzień, który zapewne wpisze się w serca wszystkich pielgrzymowiczów. Zobacz filmik:)

Zapraszamy do galerii