Pijarska Grupa Teatralna „JBT”

W parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, prowadzonej przez O.O. Pijarów w Bolszewie, począwszy od października 2006 r. działa Pijarska Grupa Teatralna JBT. Skupia ona młodzież, która realizuje swoje talenty na scenie teatralnej. Do 2012 roku kierownikami całego przedsięwzięcia byli:. Maja Falkiewicz (nauczycielka
z Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie) oraz Marek Czoska (nauczyciel z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie). Obecnie Grupa jest pod opieką Mai Falkiewicz.

Czym jest dla nas teatr i nasza nazwa?

JBT – Jezus Bogiem Twym – dla każdego oznacza zupełnie co innego. Całe piękno polega na tym, że nie jesteśmy zwykłą grupą teatralną. Jesteśmy wspólnotą. Podstawówka, gimnazjum i liceum - współpracują ze sobą, razem działają i wspólnie występują. Niemożliwe? A jednak. W momencie, gdy robi się coś dla Najwyższego wszystko jest możliwe. Opiekunowie Maja Falkiewicz i Marek Czoska dbali i nie tylko o to, co dzieje się na scenie, ale i poza nią. Również w naszych sercach. Maja Falkiewicz obecnie nadal realizuje to zamierzenie. Opiekunem Duchowym jest o. Radosław Boboń.

Idea Pijarskiej Grupy Teatralnej JBT to przede wszystkim teatr dla Boga. Przez nasze ręce, usta, słowa, gesty, przedstawienia, wysiłki i poświęcony czas chcemy ukazać światu cząstkę czegoś najważniejszego – tego, czym jest ludzka dusza. W każdy spektakl staramy się włożyć całe swoje siły i całe swoje serce po to, by na scenie wystąpić na chwałę Pana. Idea JBT-u to chwalić Pana ze wszystkich sił i dziękować mu za JEGO MIŁOŚĆ. Realizujemy zarówno autorskie scenariusze jak i sięgamy po klasykę, min. po S. Wyspiańskiego,
Z. Herberta czy W. Gombrowicza. Współpracowaliśmy już z profesjonalistami m.in. z Teatru Wybrzeże, Teatru Muzycznego, a nawet ze zwierzętami z oliwskiego ZOO. Bierzemy również udział w wielu warsztatach teatralnych.

PRÓBY...

Na naszych próbach bywa bardzo różnie. Skupiamy się przede wszystkim na tym, by w przedstawieniu ukazać prawdę. Dlatego najwięcej czasu poświęcamy na to, by gra aktorska nie była sztuczna, lecz naturalna. Prowadzimy rozgrzewki - fizyczne, psychiczne, słowne itd. Rozwijamy się teatralnie i duchowo. Nasze spotkania to również modlitwa i poznawanie siebie samych w różnych sytuacjach. Pokonywanie własnych słabości, osiąganie celów. Jesteśmy jedną wspólnotą, w której wszyscy są równi.

7 ZNAKÓW NASZEGO TEATRU

PRAWDA – ładna, dobra, zła i brzydka, ale szczera i prawdziwa.

GRUPA, WSPÓLNOTA – nasza grupa to ludzie pochodzący z zupełnie różnych światów: podstawówka, gimnazjum, liceum i studenci. Niezwykle trudne jest połączenie tak odrębnych realiów w jedną zwartą całość. Uczymy się odpowiedzialności za siebie. Pokazujemy światu, że wspólnie można ciężko pracować i to przynosi owoc. U nas wszyscy „są równi”.

JESTEM PANEM SWOJEJ ROLI – w naszych przedstawieniach kreatorem jest sam artysta. To on musi samodzielnie przejść przez postać, którą ma zagrać. Musi zadać sobie wiele pytań i stworzyć historię tej postaci, a następnie zacząć żyć tą historią na scenie. Reżyser tylko proponuje swoją wizję postaci – jej wykreowanie należy do aktora.

POKORA – przed każdym występem, czy też próbą, wystrzegamy się hasła: „Spokojnie, damy radę, już tyle razy to graliśmy”. Każdy występ to czysta karta i od nas zależy jak ją zapiszemy. Ponadto – nikt na scenie nie jest sam i nikt na scenie nie gra sam – istniejemy jako grupa i na scenie też jesteśmy grupą.

MOC DIALOGU – słowa i gesty mogą budować i rujnować. Niespodziewany, szczery gest miłości na scenie daje życie nam grającym i widzom, którzy ze swoim bagażem doświadczeń przychodzą do teatru, i tam, w naszych złych i dobrych emocjach, odnajdują siebie. Przez łzę, czy też radość daną nam w prezencie odczuwają ulgę. Właśnie ta moc dialogu pokazuje, jak trudną i ważną sztuką jest krótki tekst (albo jego brak) na scenie.

SPOTKANIE – aktor z aktorem, aktor z widzem, aktor z rzeczywistością świata, aktor ze sceną, aktor z rekwizytem, aktor ze słowem, aktor z muzyką, aktor z emocjami, aktor
z Bogiem. Aktor – sam pisze swoją własną księgę.

SUKCES MA WIELU AUTORÓW - Podstawówka odchodzi w świat gimnazjum, gimnazjum w świat liceum, liceum w dorosłość – a ty zostajesz.
I możesz mieć tylko nadzieję, że to, co było prawdą, pięknem i dobrem zostanie. Sukces już nie jest twój, skończył się wraz z ostatnimi oklaskami, już możesz nigdy nie sprawdzić, przynajmniej tu na ziemi, czy on wydał owoce. Porażka sama do ciebie przyjdzie i głośno
o sobie powie. Zostaje nadzieja i wiara w tych młodych, cudownie pięknych ludzi. Zostają wspomnienia scen, osób, emocji, łez, radości, uścisków, choć tekst już zarósł mchem zapomnienia.

Osoby i grupy współpracujące:

 • Kapłani z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bolszewie, gdzie działa Grupa
 • Ks. Zbigniew Drzał – odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w Archidiecezji Gdańskiej
 • Ks. Piotr Różański – odpowiedzialny za prowadzenie Przegląd Teatrów Pijarskich w Łowiczu
 • Marek Czoska – opiekun min. Grupy Teatralnej „Mix Blue” z Bolszewa
 • Rodzice młodych aktorów
 • Akcja Katolicka w Wejherowie
 • Teatr „Eksperyment” w Wejherowie
 • Misternicy Kaszubscy
 • Wejherowskie Centrum Kultury
 • Szkolna Grupa Teatralna „JBT” z Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II
  w Bolszewie
 • Dyrekcja w/w gimnazjum

Wybrane tytuły i daty poszczególnych występów oraz innych przedsięwzięć z ostatnich trzech lat:

Rok 2012

Kwiecień

- przedstawienie pt. „Zbrodnia z premedytacją” na podstawie opowiadania W. Gombrowicza, pod tym samym tytułem

-przedstawienie pt. „Zraniony Pasterz”

Rok 2013

Marzec/maj

- przedstawienie pt. „Pudełko marionetek” zagrane min. podczas X Wojewódzkiego Turnieju Kabaretów i Teatrów Szkolnych w Gdańsku

- Wjazd Chrystusa do Jerozolimy oraz Droga Krzyżowa na Kalwarii Wejherowskiej

Wrzesień

- przedstawienie pt. „Zraniony Pasterz” zagrane podczas Akcji „Moto Serce” przed Ergo Arena w Gdańsku

Listopad

Litania Miast w Gdańsku, drugie wezwanie

Rok 2014

Maj/listopad

- przedstawienie pt.” Kamienie na szaniec” oraz monodramy Wiktorii Pieper „Przekleństwa niewinności” i „Rzeczywistość” Natalii Szymikowskiej.

Czerwiec

Akcja Charytatywna „Gramy dla Przemka”- przedstawienie pt. „Zakręcone bajki o zdrowym trybie życia”

Listopad

Litania Miast w Gdańsku, drugie wezwanie

Październik

Monodram Dominiki Kołodziejskiej „Ułuda uczuć”, na podstawie pism błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty


 Grupa Teatralna „Mix Blue”

„Mix Blue” to kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi, aktorów - amatorów. Pod opieką p. Marka Czoski tworzymy spektakle opowiadające o każdym aspekcie życia ludzkiego, od narodzin aż do śmierci. Mamy bardzo dobrą świadomość swojego ciała, głosu i mimiki twarzy. Jesteśmy grupą przyjaciół, która poza tworzenie przedstawień, aktywnie uczestniczymy w życiu społecznym i religijnym w naszej parafii. Grupa ciągle się rozwija i zyskujemy kolejne osoby. Rozpoczęliśmy od spektaklu „Oskar i Pani Róża” potem przez kolejne maleńkie przedstawienia dotrwaliśmy do „Moralności Pani Dulskiej”. Chcemy się rozwijać w naszej dziedzinie sztuki i zdobywać nowe umiejętności aktorskie.   

Grupa rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2012r. Premiera odbyła się na Scenie Dolnego Kościoła w Bolszewie 23 listopada 2012r. Opiekunami Duchowymi O. Pijarzy z Bolszewa. Obecnie O. Andrzej Skrzek.

Zrealizowane Spektakle:

„Oskar i Pani Róża” wg Erica Emmanuela Schmitta, reżyseria Marek Czoska, Monika Angel.

Jasełka „Prezent dla najbliższych”,  scenariusz Dorota Błaszczyk, reżyseria Marek Czoska, Monika Angel.

Kabaret „Romee i Julia”, scenariusz Kabaret Potem, reżyseria Marek Czoska, Monika Angel.

Jasełka „Nie bój się Klaudiuszu Ja Jestem”, scenariusz Dominika Blaszke, reżyseria Marek Czoska.

Moralność Pani Dulskiej”,  scenariusz Paulina Angel wg G. Zapolskiej, reżyseria Marek Czoska.

Wraz z Podwórkowym Kołem Różańcowym „Historia św. Pompiliusza”, scenariusz Justyna Jankowska, reżyseria Marek Czoska.

Misterium Bożonarodzeniowe w j. staropolskim, scenariusz Marek Cichucki, reżyseria Marek Czoska.

W monodramach swoich sił z sukcesami próbowali :

Ewelina Treder, Paulina Angel, Michał Wojdylak, Dominika Blaszke.  Wiktoria Pieper (u 2 reżyserów oraz Sebastian Gołębiewski.

Sukcesy Teatralne Grupy i Nagrody Indywidualne z Grupą:

2012r

 Michał Wojdylak nagroda aktorska za rolę Oskara w IX Powiatowym  Przegląd Teatralnym  w Redzie „Oskar i Pani Róża” wg Erica- Emmanuela Schmitta (24 listopada)

2013r.

Wyróżnienie  w kategorii Gimnazjum w XIII Gdyński Przeglądzie  Jasełek za  Spektakl  pt.„Prezent dla najbliższych” wg Doroty Błaszczyk. (11 stycznia)

Wiktoria Pieper nagroda indywidualna za rolę Maryi w XIII Gdyński Przeglądzie  Jasełek za  Spektakl  pt.„Prezent dla najbliższych” wg Doroty Błaszczyk. (11 stycznia)

III miejsce za spektakl „Oskar i Pani Róża” w XXIX Rejonowym Turnieju Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze”  w Rumi Janowie. (20 maja)

Wyróżnienie za spektakl „Oskar i Pani Róża”  w V Otwartym  Amatorskim  Turnieju Teatralno-Kabaretowy Wieżowisko w Gniewinie. (24-25 maja)

Nagroda Specjalna Dyrektora Domu Kultury w Gniewinie dla Reżysera za wkład w teatralną edukację dzieci i młodzieży w V Otwartym  Amatorskim  Turnieju Teatralno-Kabaretowy Wieżowisko w Gniewinie. (24-25 maja)

III miejsce za spektakl Kabaretowy „Romee i Julia” w XVI Wojewódzkim  Konkursie  Interpretacyjnym „Bez Tematu” w Gdańsku. (7 czerwca)

II miejsce w kategorii „Decha” za spektakl „Oskar i Pani Róża” w V Festiwalu Teatrów Amatorskich „Deska”  w Elblągu. (8 czerwca)

Dominika Kołodziejska nagroda aktorska za rolę Cioci Róży w spektaklu „Oskar i Pani Róża” na V Festiwalu Teatrów Amatorskich „Deska”  w Elblągu. (8 czerwca)

Michał Wojdylak  nagroda aktorska  za rolę Oskara w spektaklu „Oskar i Pani Róża” na V Festiwalu Teatrów Amatorskich „Deska”  w Elblągu. (8 czerwca)

Nagroda „Gwóźdź Dechy” za reżyserię Spektaklu dla Moniki Angel i Marka Czoski za spektakl „Oskar i Pani Róża” na V Festiwalu Teatrów Amatorskich „Deska”  w Elblągu. (8 czerwca)

2014r.

I miejsce nagroda specjalna za spektakl „Moralność Pani Dulskiej” wg G. Zapolskiej podczas XXX Rejonowego  Turnieju Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze” w Rumi Janowie (9 maja )

Pauliny Angel  Nagroda aktorska za rolę Dulskiej w spektaklu  „Moralność Pani Dulskiej” wg G. Zapolskiej podczas XXX Rejonowego  Turnieju Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze” w Rumi Janowie (9 maja )

Klaudia Kobiela za rolę Hesi w spektaklu  „Moralność Pani Dulskiej” wg G. Zapolskiej podczas XXX Rejonowego  Turnieju Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze” w Rumi Janowie (9 maja ),

Kolejną w spektaklu  „Moralność Pani Dulskiej” wg G. Zapolskiej  podczas Wojewódzkiego Konkursu  o Bursztynową Maskę Gdańsk Orunia. (18 czerwca)

Dominika Blaszke za rolę Julasiewiczowej w spektaklu  „Moralność Pani Dulskiej” wg G. Zapolskiej  podczas Wojewódzkiego Konkursu  o Bursztynową Maskę Gdańsk Orunia.  (18 czerwca)

Warsztaty:

25 listopada 2012  „Dykcja” w Redzie z aktorem Robertem Sikorskim.

18 maja 2013r. Warsztaty monodramu  podczas V Ogólnopolskiego  Przeglądu Monodramów w Bydgoszczy.

Podczas Ogólnopolskich Przeglądów Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie oraz Przeglądów Pijarskich Tetrów w Łowiczu  i innych teatralnych konkursów.

7-9 listopada 2014r. Teatralia Gminne Warsztaty z Małgorzatą i Arturem  Zajt oraz z  Markiem  Cichuckim w Gimnazjum w Bolszewie.

6-8 grudnia 2014r. Warsztaty w Miejskim Domu Kultury w Sopocie.

Paulina Angel, Dominika Kołodziejska, Marek Czoska

 

Skrócona Kronika Grupy Teatralnej „Mix Blue”

2012 r.

Wrzesień 2012r.

Rozpoczęcie działalności Grupy Teatralnej

26-28 października 2012r.

VII Ogólnopolski Przegląd Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka w Wejherowie. Monodramy: Paulina Angel, Michał Wojdylak, Ewelina Treder, Sebastian Gołębiewski. Michał Wojdylak III miejsce.

29 października 2012r.

Powiatowe Finały Konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu w Bolszewie Gimnazjum: I miejsce Paulina Angel, Wyróżnienie Ewelina Treder i Michał Wojdylak za monodramy

10 listopada 2012r.

Oficjalnie nazywamy się Mix Blue.

16-18 listopada 2012r. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich Łowicz: Monodramy Paulina Angel, Ewelina Treser, Michał Wojdylak, Wiktoria Pieper

23 listopada 2012r.

Premiera  Scena Dolnego Kościoła Spotkanie Teatralne pt. „Miłość różne ma odcienie”: Mix Blue  „Oskar i Pani Róża” wg Erica Emmanuela Schmitta. 23 listopada 2012r. Wojewódzki Finał Konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu w Sali Kongresowej AWFiS w Gdańsku. Paulina Angel za monodram wyróżnienie.

24 listopada 2012r.

 IX Powiatowy Przegląd Teatralny w Redzie –„Oskar i Pani Róża” wg Erica- Emmanuela Schmitta, Michał Wojdylak nagroda aktorska za rolę Oskara. JBT Junior „Ogrodnik”. Monodramy: Pauliny Angel, Eweliny Treder, Michała Wojdylaka. Warsztaty Teatralne „Dykcja” w Redzie z aktorem Robertem Sikorskim.

30 listopada 2012r. Projekt GOK-u pt. „Kaszubskie Opowieści Drzewiarza” w Gimnazjum Premiera. Wzięły udział Paulina Angel, Monika Blaszkowska.

13 grudnia 2012r. „Oskar i Pani Róża” Erica- Emmanuel a Schmitta w  Domu Opieki Społecznej Sióstr Szarytek w Wejherowie.

21 grudnia 2012r.

Przedstawienie Bożonarodzeniowe „Prezent dla najbliższych”.  Scena Dolnego Kościoła.

2013 r.

6 stycznia 2013r. Pierwszy raz braliśmy udział w Orszaku Trzech Króli w Wejherowie.(Dawid Baranowski, Marek Czoska)

9 stycznia 2013r. Noworoczne Spotkanie Teatralne JBT Junior i Mix Blue. Jasełka „Prezent dla najbliższych”. Scena Dolnego Kościoła w Bolszewie.

11 stycznia 2013r. XIII Gdyński Przegląd Jasełek. „Prezent dla najbliższych” wg Doroty Błaszczyk wyróżnienie w kategorii Gimnazjum. Nagroda Aktorska dla Wiktorii Pieper za rolę Maryi. Gdynia Oksywie Kinoteatr Grom

19 marca 2013r. Dzień Talentów w SSP Bolszewo JBT Junior „Zdziczały Amor” wg Kabaretu Potem. Mix Blue  „Romee i Julia” wg tego samego Kabaretu

24 marca 2013r. Niedziela Palmowa Wjazd Pana Jezusa do Kaszubskiej Jerozolimy i Misterium Męki Pańskiej.

26 marca 2013r. Mix Blue „Oskar i Pani Róża” w SSP Bolszewie 27 marca 2013r. Światowy Dzień Teatru w OSW Nr 1 w Wejherowie (3 spektakle) „Oskar i Pani Róża”

28 marca 2013r. Powiatowy Finał Konkursu Odkrywamy Talenty Pomorza w Gdyni ZS nr 14. Literacki Paulina Angel „Joasia”, Wiktoria Pieper monodram „Julia XXI w” wg własnego scenariusza. Wyróżnienie Dominika Blaszke- rysunek, Kinga Ziemann- skrzypce, Jakub Korczyński- orgiami.

29 marca 2013r. Wielki Piątek Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej.

20-21 kwietnia 2013r. Film Yacha Paszkiewicza reklamujący Wejherowo. Udział Dawida Baranowskiego  i Wiktorii Pieper.

22 kwietnia 2013r. Opowieści z Narnii w Bibliotece SSP w Bolszewie.

18 maja 2013r. V Ogólnopolski Przegląd Monodramów i warsztaty w Bydgoszczy. Paulina Angel, Sebastian Gołębiewski.

20 maja 2013r. XXIX Rejonowy Turniej Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze”  w Rumi Janowie.  „Oskar i Pani Róża” wg Erica- Emmanuela Schmitta- III miejsce, JBT Junior Bajka  „Nie ma tego złego” –wyróżnienie.(?)

24-25 maja 2013r. V Otwarty Amatorski Turniej Teatralno-Kabaretowy Wieżowisko w Gniewinie. „Oskar i Pani Róża” wg Erica- Emmanuela Schmitta- wyróżnienie. Nagroda Specjalna Dyrektora Domu Kultury w Gniewinie dla Reżysera za wkład w teatralną edukację dzieci i młodzieży. Wiktoria Pieper „Julia XXI w” wyróżnienie.

27 maja 2013r. Premiera Filmu „Adelajda” w Muzeum Piśmiennictwa w Wejherowie.

7 czerwca 2013r. XVI Wojewódzki Konkurs Interpretacyjny „Bez Tematu” Pałac Młodzieży w Gdańsku. Kabaret „Romee i Julia” wg Kabaretu Potem.- III miejsce

8 czerwca 2013r. V Festiwal Teatrów Amatorskich „Deska”  w Elblągu. „Oskar i Pani Róża” wg Erica- Emmanuela Schmitta. II miejsce w kategorii „Decha”, nagroda aktorska za rolę Cioci Róży dla Dominiki Kołodziejskiej i nagroda aktorska dla Michała Wojdylaka za rolę Oskara. Nagroda „Gwóźdź Dechy” za reżyserię Spektaklu dla Moniki Angel i Marka Czoski.

21 czerwca 2013r. Teatralne Zakończenie Roku Szkolnego Mix Blue „Oskar i Pani Róża”

15 września 2013r. Mix Blue „Oskar i Pani Róża.” JBT Junior Bajka „Nie ma tego złego” w Muzeum Piśmiennictwa w Wejherowie Europejskie Dni Dziedzictwa.

17 listopada 2013r. III Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich w Łowiczu. Mix Blue „Oskar i Pani Róża”. Sebastian Gołębiewski „Adam od Chleba” wg Karola Wojtyły.

30 listopada 2013r.  X Powiatowy Przegląd Teatralny w Redzie Sebastian Gołębiewski „Adam od Chleba” wg Karola Wojtyły- wyróżnienie.

2014 r.

6 stycznia 2014r. Braliśmy udział w Orszaku Trzech Króli w Wejherowie.

22 luty 2014r. Noworoczne Spotkanie Teatralne Scena  Dolnego Kościoła w Bolszewie.  Spektakle wg Scenariuszy Dominiki Blaszke JBT Junior „Amelka” , Mix Blue „Nie bój się Klaudiuszu Ja Jestem”

26 marca 2014r. Dzień Talentów w SSP Bolszewie. Mix Blue „Moralność Pani Dulskiej” wg Gabryjeli Zapolskej.

27 marca 2014r. Wiosna Teatralna w Filharmonii w Wejherowie.  Mix Blue „Moralność Pani Dulskiej” wg Gabryjeli  Zapolskej.  Monodram Marek Czoska „Ja Żyd z Wesela” wg Romana Brandstaettera.

30 marca 2014r. Historia Pompiliusza z okazji 80 lat kanonizacji wg scenariusza Justyny Jankowskiej w kościele w Bolszewie Podwórkowcy, Sebastian Gołębiewski, Bartek Macholl.

30 marca 2014r. Mix Blue „Moralność Pani Dulskiej” wg Gabryjeli Zapolskej. Sebastian Gołębiewski „Adam od Chleba” wg Karola Wojtyły. Śpiew i gra Marta Stefanowska i Patrycja Bonk. Akcja Gramy dla Przemka Scena Dolnego Kościoła.

12 kwietnia 2014r. Promocja Albumu pt: „Kalwaria Życia” w Klasztorze w Wejherowie.

18 kwietnia 2014r. Wielki Piątek, Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej.

Kwiecień 2014r. Akcja Paschaliki i Obrazy kanonizacyjne Jana Pawła II inicjatywa O. Piotra Górki i Bartłomieja Macholla dochód na Wyjazd Grup Teatralnych do Cieplic.

29 kwietnia 2014r. Sebastian Gołębiewski monodram „Adam od Chleba” wg Karola Wojtyły,

1 maja 2014r. Festyn pt:  „Każdy może być świętym” dla dzieci zorganizowany przez Kleryka Dominika Bochenka. Udział Parafialnych Grup Teatralnych.

7 maja 2014r. Moralność Pani Dulskiej w Gimnazjum  nr 3 w Wejherowie

7 maja 2014r. Wieczór Monodramowy na Scenie Dolnego Kościoła w Bolszewie. Kajetan Gołębiewski teksty na egzamin do Szkoły Aktorskiej w Krakowie. Jakub Mielewczyk z Pucka „Lament Paranoika” wg Adama Piekarzewskiego. Paulina Angel „Joasia” wg własnego scenariusza. Dominika Blaszke monodram pt. „Być może jestem” wg własnego scenariusza.

9 maja 2014r. XXX Rejonowy Turniej Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze” w Rumi Janowie.  „Moralność Pani Dulskiej wg Gabryjeli Zapolskiej- I miejsce nagroda specjalna, Nagroda aktorska za rolę Dulskiej dla Pauliny Angel i dla Klaudii Kobiela za rolę Hesi.

14 maja 2014r. Moralność Pani Dulskiej w Gimnazjum  w Bolszewie.

16-17 maja 2014. VI Otwarty Amatorski Turniej Teatralno-Kabaretowy Wieżowisko w Gniewinie. Moralność Pani Dulskiej wg Gabryjeli Zapolskiej. Monodram Pauliny Angel „Joasia” wg własnego scenariusza- III miejsce. Monodram Dominiki Blaszke pt. „Być może jestem” wg własnego scenariusza.

1 czerwca 2014r. Festyn dla Przemka w Rumii JBT Junior „Dama na Wieży” i

1 czerwca 2014r. Dzień Dziecka zorganizowany przez O. Piotra Górkę

14 czerwca 2014r. Konkurs Talenty Gminy Mix Blue „Moralność Pani Dulskiej

15 czerwca 2014r. Art Park w Bolszewie Dni Gminy Moralność Pani Dulskiej.

17-18 czerwca 2014r. Wojewódzki Konkurs o Bursztynową Maskę Gdańsk Orunia. Moralność Pani Dulskiej. Nagroda aktorska dla Dominiki Blaszke za rolę Julasiewiczowej i Klaudii Kobiela za rolę Hesi.

18-23 czerwca 2014r. Wakacyjny wyjazd do Cieplic i Pragi Grup Teatralnych.

24 czerwca 2014r. Zakończenie Teatralne Scena Dolnego Kościoła w Bolszewie. Mix Blue Moralność Pani Dulskiej. Występ kaszubski,

7 września 2014r. Opiekunem Duchownym Grupy został O. Andrzej Skrzek

11 września 2014r. Premiera Spektaklu Teatru Neokaszubia „Sąd Nieostateczny”  wg Lecha Bądkowskiego reżyseria Patrycja Pionke w Filharmonii w Wejherowie.

12 września 2014r. Premiera Filmu Jakuba Mielewczyka „ W samotności” LO w Pucku

13 września 2014r. Moralność Pani Dulskiej w Muzeum Piśmiennictwa    w Wejherowie z okazji Europejskich Dni Kultury.

24-26 października 2014 r. Luterek  w Wejherowie

28 września 2014r. Koronka na ulicach miast świata przy Hotelu Victoria w Bolszewie.

2 października 2014r. „Moralność Pani Dulskiej” Teatr Oko Filharmonia Wejherowo

7-9 listopada 2014r. Teatralia Gminne Warsztaty z P. Zajt i M. Cichuckim w Gimnazjum w Bolszewie.

21-23 listopada 2014r. IV Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich Łowicz. Mix Blue Moralność Pani Dulskiej.

6 grudnia 2014r. W Gminnym Ośrodku Kultury w Gościcinie prezentacja filmowa (Michał Wojdylak, Dominik Miłosz) i wystawa fotograficzna (Katrzyna Majda, Magdalena Block)  pt: „Teatralia w Obiektywie”

6-7 grudnia 2014r. Warsztaty w Miejskim Domu Kultury w Sopocie

8 grudnia 2014r. Moralność Dulskiej w Teatrze na Plaży w Sopocie.

13 grudnia 2014r. I Wieczór Kulturalny „Teatr u Żeromskiego” w LO w Pucku zorganizowany przez Jakuba Milewczyka. Mix Blue „Moralność Pani Dulskiej, monodram Dominiki Kołodzejskiej.

2015r.

6 stycznia 2015r. Orszak Trzech Króli w Wejherowie.

12-13 stycznia 2015r. Opowieść Wigilijna w Filharmonii w Wejherowie.

22 stycznia 2015r. Noworoczne Spotkanie Teatralne.  Minikoncert kolęd (Marta Stefanowska, Patrycja Bonk), Pastorałkowe inscenizacje JBT Junior, Jasełka po kaszubsku pt. „Dziewczynka z zapałkami”

30 stycznia 2015r. Misterium Bożego Narodzenia wg Marka Cichuckiego Scena Dolnego Kościoła w Bolszewie. 7 premierowych występów.

6 luty 2015r. „Złoto nie dziewczyna” w Filharmonii Paulina Angel gościnnie w Teatrze Oko

9 luty 2015r. Verba Sacra z udziałem Misterników Historia Józefa Egipskiego po kaszubsku.


Inscenizacje Wjazdu do Jerozolimy i Misterium Męki Pańskiej

(24 marca 2013 r. -  Niedziela Palmowa, 29 marca 2013 r. - Wielki Piątek).

W ramach Wielkiego Tygodnia już po raz kolejny pod kierunkiem Wojciecha Rybakowskiego w Wejherowie odbyły się Inscenizacje związane z  Wjazdem Pana Jezusa na osiołku do Kaszubskiej Jerozolimy i z Męką i Śmiercią Jezusa na Kalwarii Wejherowskiej.

Na uwagę w tym roku zasługuje fakt, że wiele osób z Bolszewa brało czynny udział w tych przedsięwzięciach. Nie licząc harcerzy i służby medycznej w Misterium wzięli udział Bartłomiej Machol (Dobry Łotr), Marek Czoska (Kajfasz), Marta Budzyńska, Natalia Ignatowicz, Michał Wojdylak, Wiktoria Pieper, Natalia Szymikowska (Lud), Dawid Baranowski (służący Piłata, Lud).

Osoby występujące bardzo wspominają przeżycia sceniczne i modlitewne, a także nowe przyjaźnie, które zawiązały się w Grupie Misterników Kaszubskich.

Zapraszamy na przyszły rok dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego przeżywania tych scenicznych wydarzeń na malowniczej Kalwarii Wejherowskiej.

Zapraszamy do galerii


Teatr podczas Dniu Talentów

Dnia 19 marca 2013r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Talentów. Uczniowie, nauczyciele, Dyrekcja i Rodzice mogli zobaczyć jak wiele talentów posiadają nasi uczniowie. Również Teatr JBT Junior i Mix Blue postanowił włożyć coś do Ogródka Talentów. Obydwie grupy postanowiły tym razem zabawić się w kabaret. Zaprezentowaliśmy dwie scenki Kabaretu Potem: „Zdziczały Amor” (Julia Radtke, Zuzanna Lezner, Eliza Jarząb, Dorian Płoszyński, Ewa Breza) i „Julia i Romee” (Absolwenci Dawid Baranowski, Michał Wojdylak, Klaudia Kobiela, Monika Blaszkowska, Paulina Angel, Martyna Ponka).

Występ naszych Grup spotkał się z radosnym i ciepłym przyjęciem.


Międzynarodowy Dzień Teatru

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru postanowiliśmy przeżyć wraz z Grupą Teatralną Mix Blue spektaklem „Oskar i Pani Róża”

Dnia 26 marca 2013 w sali 21 w SSP zaprezentowaliśmy Spektakl dla społeczności naszej szkoły.  Mimo nielicznej widowni Artyści stanęli na wysokości zadania, a i obecni widzowie pozytywnie i gorąco przyjęli naszych absolwentów na scenie. Szczególne podziękowania składamy na ręce P Vice Dyrektor Danuty Cieśmielewskiej.

Dnia 27 marca 2013r. na zaproszenie P. Izabeli Tarnowskiej- Cechosz trzykrotnie zaprezentowaliśmy spektakl w Specjalnym Ośrodku  Szkolno - Wychowawczm nr 1dla uczniów z Podstawówki, Gimnazjum, a także jednej klasy z Gimnazjum nr 1w Wejherowie.  Widownia przyjęła nas z entuzjazmem i żywą reakcją. A Dyrekcja i Grono Nauczycielskie zaprosiło nas z kolejnymi przedstawieniami. Dzięki gościnności gospodarzy uraczyliśmy się pyszną zupą i słodkim poczęstunkiem.

W obsadzie „Oskara i Pani Róży”:: Klaudia Kobiela, Monika Blaszkowska, Martyna Ponka, Paulina Angel, Michał Wojdylak, Dawid Baranowski. Podziękowania składamy P. Izie, p. Mai Falkiewicz i p. Monice Angel.

MCz

 Zapraszamy do galerii


 Młodzież Pijarska i Salezjańska w Roku Wiary

W piątek 5 kwietnia 2013r.o 19.00 w Sali 21 SSP w Bolszewie w ramach Roku Wiary dla Społeczności naszej szkoły odbył się teatralny wieczór. Grupa Młodzieży Salezjańskiej wraz Bartłomiejem Macholem zaprezentowała pantomimę ewangelizacyjną do utworu „Everything” z repertuaru zespołu Lifehouse, natomiast Sebastian Gołębiewski z Pijarskiej Grupy Teatralnej JBT zaprezentował monodram pt: „Nieposłuszny Prorok” wg scenariusza Adama Piekarzewskiego.

Po przedstawieniach mogliśmy wymienić spostrzeżenia przy kawie i  słodkim poczęstunku. Dziękuję Bartkowi i Sebastianowi, którzy do późna w czwartek przygotowywali scenę od strony technicznej, p. Mai, Dawidowi i Michałowi za uwiecznienie na filmie i zdjęciach tego niezapomnianego wieczoru. P. Vice Dyrektor Danucie Cieśmielewskiej za obecność i dobre słowo. A Szanownej Widowni za liczne przybycie i gorące przyjęcie. Miejmy nadzieję, że współpraca pomiędzy młodzieżą Salezjańską i Pijarską będzie dalej kontynuowana.

Zapraszamy do galerii