Motto

"Doświadcz ciszy. Zanurzaj się w uważnej, żywej i dalekiej od pustki ciszy. Rozpalaj się w miłości, dojrzewaj w uświęceniu. Słuchaj, żeby usłyszeć, uniżaj się, aby zrozumieć, uwierz i odważ się dawać świadectwo - i kochaj, aby stawać się świętym." św. Charbel

 „TAK NAPRAWDĘ REKOLEKCJE ROZPOCZĘŁY SIĘ (W NAS)
WRAZ Z DNIEM ICH ZAKOŃCZENIA, CZYLI 3 MARCA…”

Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii trwały cały tydzień - od 24 lutego do 3 marca.(Zobacz zdjęcia...). Był to czas wielkiej łaski i działania Ducha Świętego. Każdy mógł odnaleźć coś dla siebie, poczynając od dzieci, przez młodzież uczącą się i pracującą, a kończąc na dorosłych. Tak to już jest, że gdy Bóg daje, to czyni to obficie i hojnie. Dlatego też był czas na modlitwę, śpiew i rozruszanie „kości”, na różne inscenizacje, ale również na rozmowy w małych grupkach. Nie zabrakło także świadectw wziętych z życia. Wszystko to dzięki Kościołowi, który jest różnorodny w swych darach, czyli dzięki: młodzieży z "Pustyni Miast", Małżeństwom ze Wspólnoty Domowego Kościoła, zespołom muzycznym z Luzina i Kębłowa, Anonimowym Alkoholikom oraz prowadzącym kapłanom: ks. Mirkowi Zającowi z Ukrainy i ks. Janowi Minkiewiczowi z Luzina. Chwała Panu za ten święty czas! Pamiętajmy jednak, iż rekolekcje zakończyły się zaproszeniem do wspólnot, które działają przy parafii w Bolszewie:

O SPOWIEDZI SŁÓW KILKA...

Ojciec Kazimierz Fryzeł CSsR w jednej ze swoich książek napisał tak: "Jeden z angielskich pisarzy wypowiedział bardzo ciekawą myśl, że świat, w którym żyjemy, jest wielkim szpitalem. Znajduje się w nim wielu chorych na nerki, serce, płuca i inne choroby. Ale są też ludzie mający chorego ducha, słabą wolę, nałogi. Mam dla nich tylko jedno lekarstwo - słowa Chrystusa: Ufaj, synu. Odpuszczają ci się twoje grzechy (Mt 9, 2). „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Te uzdrawiające słowa możemy usłyszeć właśnie w sakramencie spowiedzi, która jest dla nas najwspanialszym lekarstwem i miejscem nowych narodzin. Dlatego trzeba o nią zadbać". Jak to zrobić? Dla PARAFIAN zostały przygotowane RACHUNKI SUMIENIA, służące dobremu przygotowaniu się do spotkania z miłosiernym Ojcem. Znajdują się w kościele na stoliku przy głównej nawie. Warto z nich skorzystać. Dodatkowo poniżej umieszczone zostały linki nagrań (BoskaTV) znanego spowiednika o. Jordana Śliwińskiego - kapucyna, który porusza pewne kwestie związane z sakramentem pojednania. Sam się przekonaj, że warto zajrzeć.

1. Czy potrzebuję spowiedzi?

2. Po co komu spowiednik?

3. Sumienie - co to jest?

WIELKI POST - CZAS ODNOWY

Wielki Post jest czasem, aby zastanowić się nad swoją relacją do Boga i osobistym życiem duchowym. Warto przyjrzeć się poszczególnym elementom życia duchowego:

  • Codzienna modlitwa – (rozmowa z Bogiem jest darem Ducha Świętego).
  • Medytacja (modlitwa myślna – forma przebywania z Bogiem sam na sam i rozmyślanie nad poszczególnymi zdarzeniami z życia Jezusa. Po co to? Aby zjednoczyć się z Bogiem w miłości. Dzieje się tak za sprawą Ducha Świętego).
  • Obecność duchów i ich rozróżnianie (fundament to obecność i działanie Ducha Świętego w codzienności. Trzeba umieć rozróżniać działanie Ducha Świętego od działania naszego ducha czy złego ducha, dlatego warto też korzystać  z kierownictwa duchowego).
  • Pokusa – jako realne oddziaływanie. (każdy człowiek ma pokusy i będzie je miał. Wszystko zależy co z tą pokusą zrobimy? Na pewno nie popadać w panikę, kiedy pokusy przychodzą, tylko oddać je z ufnością Jezusowi i wracać do relacji z Bogiem. Warto wiedzieć, że jeżeli z pokusy zrobimy użytek to niestety poprowadzi nas to do zła, bowiem pokusa zawsze wiedzie do śmierci.

Jeżeli masz problemy z medytacją albo chciałbyś/chciałabyś modlić się w ten sposób, to warto przeczytać zalecenia św. ojca Pio, które kierował do swoich duchowych dzieci:

Relacja z obozu narciarskiego w Białym Dunajcu 2013 okiem wychowawcy.           Filmik tutaj

"Nasza przygoda rozpoczęła się dnia 10 Lutego bieżącego roku. Tego dnia wraz z o. Grzegorzem, wychowawcami (p. Kingą, p. Patrycją, p. Klaudią oraz mną (p. Krzysztof)) a także z dziećmi z Bolszewa ruszyliśmy w niemalże 12 godzinną podróż do Białego Dunajca - miejscowości leżącej w pobliżu Zakopanego.

Pierwszy dzień był dobrym przedsmakiem tego, jak miał wyglądać cały wyjazd. Od razu po przyjeździe i zakwaterowaniu zabraliśmy się za przymierzanie nart, a następnie wybraliśmy się na stok w Gliczarowie Górnym. Tam rozpoczęliśmy naukę a także doskonalenie sztuki jazdy na nartach pod opieką instruktorów. Miało to nas przygotować na to, co miało nas czekać w przyszłych dniach. Oczywiście każdy zaczynał tam, gdzie umiał - "zieloni" zaczynali na "oślej łączce", bardziej doświadczeni udali się na wyciąg. Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na obiadokolację. Po posiłku z wizytą przybyła do nas góralska rodzina, która z pasją opowiedziała nam o swoim pochodzeniu, a także zaprezentowała niektóre elementy charakterystyczne dla ich kultury m. in. instrumenty muzyczne, taniec, strój góralski, zwyczaje itp.

Następny dzień zapowiadał się o wiele ciekawiej. Był to bowiem dzień tzw. ostatków. Z rana zjedliśmy śniadanie a następnie udaliśmy się na stok ćwiczyć jazdę na nartach. Był to jednak nieco cięższy dzień, gdyż każda z grup „poszła”  o krok dalej tzn. udała się na nieco trudniejszy wyciąg (wydoskonaliła się w jeździe narciarskiej). Po południu udaliśmy się na obiadokolację i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, zaś wieczorem czekała niespodzianka - kulig połączony z pieczeniem kiełbasek na ogniu. Była to doskonała okazja na zawiązanie relacji jeśli ktoś jeszcze nie zdążył bowiem nie brakowało zabaw przy ognisku.

W środę udaliśmy się na Słowację do jaskini Bielańskiej. Mieliśmy tam okazję zobaczyć niezwykłe formy geodezyjne tj. stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, jeziorka jaskiniowe (pani przewodnik zaproponowała kąpiel w jednym z jeziorek, które miało właściwości odmładzające o 10 lat – niestety nikt nie znalazł się odważny by zanurzyć się w zimnej wodzie – ach to pragnienie dorosłościLaughing), wodospady wapienne, formy naciekowe itd. Po powrocie udaliśmy się na obiadokolację i Mszę Świętą. Tego dnia rozpoczynał się Wielki Post - Środą Popielcową. Był to zatem czas zadumy i refleksji nad własnym postępowaniem, ale także dzień zachęty do podjęcia wyrzeczeń i dobrych postanowień. Wieczorem czekała jeszcze jedna atrakcja. Udaliśmy się do gorących źródeł w Szaflarach, gdzie mieliśmy okazję się zrelaksować po trudach, jakie towarzyszyły nam przy jeździe na nartach oraz zwiedzaniu jaskiń.

Czwarty dzień naszego obozu upłynął na ćwiczeniu i doskonaleniu umiejętności jazdy na nartach. Wieczorem po obiadokolacji odbyły się warsztaty ekologiczno - manualne. Mieliśmy okazję nauczyć się tworzyć własne ozdoby, figurki a nawet zabawki przy użyciu jedynie siana, nitki oraz wyrobów naturalnych takich jak ziarna kukurydzy, grochu itp. Była to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności manualnych, a także wspaniała zabawa. Dzień ten zakończyliśmy Mszą Świętą.

Piątek czyli ostatni dzień naszego obozu rozpoczęliśmy Mszą Świętą. Po śniadaniu i toalecie porannej ostatni raz udaliśmy się na stok. Tego dnia jednak już wszystkie grupy znalazły się na wyciągach - jedne na trudniejszych inne na nieco łatwiejszych. Po południu wróciliśmy na obiad a następnie ostatni raz udaliśmy się do Term w Szaflarach. Wieczorem podziękowaliśmy sobie nawzajem za wspaniale przeżyte kolonie, po czym spakowaliśmy się i udaliśmy w drogę powrotną do Bolszewa, gdzie wszystko tak naprawdę się zaczęło.

W ostatnich słowach pragnę krótko paru osobom podziękować - przede wszystkim ojcu Grzegorzowi za to, że zabrał mnie ze sobą, kadrze wychowawców za wspólnie spędzone chwile i czas, mojej grupie, która dostarczyła mi wiele radości, oraz dzieciakom za to, że po prostu byli. Myślę że warto także podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasze dzieło, a także ojcu Rektorowi. Bez Was ten wyjazd nie był by taki, jaki był. Wielkim sukcesem obozu było to, że każdy może śmiało powiedzieć: "potrafię jeździć na nartach".

Mam nadzieję, że zobaczymy się jeszcze raz wspólnie, tym razem na koloni letniej".

Krzysztof Bojarski

Zapraszamy do galerii