SOBOTNIE KIBICOWANIE...

6 lipca w Roku Wiary ponad 57 tys. chrześcijan spotkało się na Stadionie Narodowym w Warszawie by wspólnie uwielbiać Jezusa. Parafianie z Bolszewa również brali w nim udział: (Członkowie Kręgu Biblijnego z rodziną i inni sympatycy). Rekolekcje rozpoczęły się o godz. 900 i trwały do godz. 2200.

Najważniejszym punktem spotkania była Msza Święta, której przewodniczył  Arcybiskup Henryk Hoser SAC. Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Bp Marek Solarczyk.

Rekolekcje JEZUS NA STADIONIE odbywały się pod hasłem: „Jezus zbawia, każdy, kto wierzy w Niego, na pewno nie zostanie zawiedziony” (1P 2,6).

Ufni temu Słowu uczestniczyliśmy w trwających cały dzień rekolekcjach. Celem było uwielbienie Jezusa w mocy Ducha Świętego, doświadczenie spotkania żywego i żyjącego w Swoim Kościele Pana oraz nawiązanie z Nim osobistej relacji. Wysłuchaliśmy trzech konferencji, które wygłosił o. John Baptist Bashobora, kapłan z Ugandy. Rozważaliśmy Słowo Boże, wspólnie wielbiliśmy Boga śpiewem. W modlitwie różańcowej powierzyliśmy Panu nasze intencje za wstawiennictwem Jego Matki, a w Godzinie Miłosierdzia wypraszaliśmy Boże miłosierdzie dla całego świata. Podczas Eucharystii prosiliśmy o przymnożenie i umocnienie wiary. Adorując Najświętszy Sakrament doświadczyliśmy cudu obecności Jezusa pośród nas - Pan dotykał serc i dusz, przemieniał i uzdrawiał.

Stadion w tym dniu przypominał Wieczernik. W nim uwidocznił się młody, żywy i dynamiczny Kościół, Kościół doświadczający wylania Ducha Świętego.

Chwała Panu za wszystkie Jego dobrodziejstwa, za wszelkie udzielone łaski i za Jego moc wlaną do naszych serc!

Mamy nadzieję, że JNS wpisze się na stałe w kalendarz spotkań organizowanych w obrębie Stadionu Narodowego.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości organizatorów spotkania.

Zapraszamy do galerii

            Poniżej tekst hymnu rekolekcyjnego JNS „Boże, wierzę w Ciebie”:

Uroczystość Ciała
i Krwi Pańskiej
w naszej parafii

30 maja obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, która stanowi niejako rozwinięcie treści Wielkiego Czwartku. Ustanowił ją w 1849 roku papież Pius IX.

Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach. Istnieje on do dnia dzisiejszego. Od dawna przyjął się zwyczaj, kultywowany do dzisiaj, że lud przynosi do kościoła wianki ziół, które kapłan poświęca w dniu oktawy, po czym lud zabiera je do domu. Zawiesza się je na ścianie, by chroniły od choroby; poszczególne gałązki można też umieszczać na polach, by plony lepiej rosły i by Bóg zachował je od robactwa i nieurodzaju. W niektórych stronach drzewka i gałęzie, którymi był przystrojony kościół i ołtarze w czasie procesji Bożego Ciała, po oktawie zabierano na pola i tam je zatykano. Ich część palono, aby dym odstraszał chmury, niosące grad i pioruny.

W tym wyjątkowym dniu mogliśmy w szczególny sposób odczuć niejako namacalnie obecność naszego Pana, błogosławiącego nas oraz nasze domostwa. Znamienne było również słowo wygłoszone do nas, przypominające o  poszanowaniu chleba.

Po raz pierwszy w dziejach parafii w Bolszewie zostały połączone siły chóru parafialnego Calasanz z muzykami Gminnej Orkiestry Dętej.

Z okazji uroczystości Bożego Ciała zostało wykonane "Alleluja" Händla (fragment) pod batutą naszego p. organisty Igora Jankowskiego i w jego aranżacji.

W tym roku również członkowie chóru po raz pierwszy skonstruowali i ozdobili ołtarz przy ulicy Wodnej. Przez 20 poprzednich lat obowiązek ten starannie i z oddaniem wykonywała p. Anna Miotke z mężem. Na końcu uroczystości o. Proboszcz Jacek Stępień podziękował służbom mundurowym, rodzinom, dzieciom komunijnym, ministrantom, lektorom, służbie nagłośnieniowej, czyli wszystkim tym którzy przyczynili się do organizacji święta, a także wszystkim przybyłym parafianom, za tak liczny udział w procesji.

Z głębi serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Zapraszamy do galerii

Okiem uczestnika:

„Wychowanie jest sprawą serca.”

         W dniach 7 i 8 maja br. nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy uczestniczyli w konferencjach zorganizowanych przez Kolegium Zakonu Pijarów w Bolszewie. Spotkania poprowadził ks. Przemysław Kawecki, salezjanin - znany duszpasterz młodzieży. Mottem obu dni były słowa ks. Jana Bosko: „Aby młodzi nie tylko byli kochani, ale żeby oni sami poznali, że są kochani”.

         Pierwsze spotkanie dotyczyło roli reklamy we współczesnym świecie, jej wpływu na modele zachowań i wybory młodego człowieka. Drugą konferencję poświęcono wychowaniu w czasach popkultury, zwrócono uwagę na jej silne oddziaływanie na młodego człowieka i podejmowane przez niego decyzje.
Ks. Kawecki podkreślił, że w procesie wychowawczym ważne jest realne zainteresowanie każdym wychowankiem, podjęcie z nim dialogu, wysłuchanie oraz próba zrozumienia jego sytuacji życiowej i konkretna pomoc. Pomaga w tym otwarcie się na Słowo Boże i drugiego człowieka. W ten sposób możliwe jest wychowanie dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela.

Wydarzyło się...

Wojewódzki Konkurs Biblijny

Dnia 13 kwietnia 2013r. w Rumi Janowie odbył się Wojewódzki Konkurs Biblijny wiedzy z Ewangelii św. Marka. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła nie zakwalifikowała się do Etapu Wojewódzkiego.  Jednak nasze absolwentki Paulina Angel i Natalia Wasilke poprosiły o pomoc w przygotowaniu do konkursu i wsparcie podczas konkursu.

Bardzo chciałem podziękować klasie V c, VI a, VI b i VI c za wsparcie w tych przygotowaniach i tworzenie testów z Ewangelii św. Marka.

Bolszewo godnie zaprezentowało się podczas konkursu Natalia Waislke zdobyła wyróżnienie w kategorii Gimnazjum i została Laureatką, w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych Julita Hinz zdobyła wyróżnienie, a Monika Myszke III miejsce. Na wynik Pauliny czekamy do 24 kwietnia.

Piękne jest to, że absolwenci naszej szkoły kontynuują przygodę z Biblią, miejmy nadzieję, że w przyszłym roku i my dołączymy do finalistów i laureatów wojewódzkiego konkursu. MCz